The Talk of North Central Illinois

Upcoming Events

Thursday, Oct 23, 7:00 PM
Friday, Oct 24, 7:00 PM
Saturday, Oct 25, 6:30 AM - Jan 31 , 7:00 AM
Saturday, Oct 25, 10:30 AM
Saturday, Oct 25, 7:30 PM

Social Media

Find us on Facebook Follow us on Twitter




Saturday Local Sports

Saturday

Girls Class 1A State Track Meet (Eastern Illinois University in Charleston)

Finals

**Byron: 1600 Relay 3rd Place (4:02.50)
              Brooke Holloway 5th Place High Jump (5-4)
              400 Relay 8th Place (:50.63)
              Kelsey Hildreth 14th Place 3200
              Rose Criscione 14th Place Pole Vault

**Oregon: Cydney Long 3rd Place 100 Hurdles (:15.20)
                Shannon Cullen 3rd Place Shot Put (38-10.5)

**Polo-Forreston: Mykil Baker 7th Place Discus (115-04)

Teams Standings

Class 1A

1) Moweeaqua Central A&M: 60 pts
2) Erie Co-Op: 56 pts

17) Byron and Oregon: 14 pts

Class 2A

1) Springfield Southeast: 66 pts
2) Carbondale: 39 pts

Tie 28) Rochelle: 10 pts

Class 3A

1) Lincoln-Way East: 79 pts
2) Edwardsville: 68.5 pts

Tie 16) DeKalb: 17 pts

Boys Baseball

Class 2A Regionals  (Championship Games)

At Oregon:        Oregon        1        Mendota    0
                         **Winning run scored on a wild pitch with 2 outs in the bottom of the 7th inning
At Stillman Valley:    Byron        3        Rockford Christian    1
At Morrison:        Prophetstown    1        Morrison    0
At Ottawa:        Peru St. Bede    2        Ottawa-Marquette    1

Class 1A Regionals  (Championship Games)

At Ashton:        Eastland    12        Amboy        4
At Dakota:        Freeport Aquin    2        Dakota        1
At Lena:        River Ridge    5        Lena-Winslow    2
At Hinckley:        Kirkland-Hiawatha  6        Hinckley-Big Rock   5

Non-Tournament Games

Batavia        5        Kaneland    3
Yorkville    4        Oswego        1

Girls Softball

Class 2A Regionals  (Championship Games)

At Byron:        Stillman Valley        9        Oregon        0
                         **Payton Abbott: 10 Strikeouts
At Poplar Grove:        Pecatonica        5        Winnebago    1
At Manlius:        Rock Island Alleman    7        Morrison    0
At Peru:        Peru St. Bede        9        Mendota    2

Class 1A Regionals  (Championship Games)

At Ashton:        Amboy            12        Sterling Newman  9
At Durand:        Kirkland-Hiawatha    3        Hebron         2  (9)
At East Dubuque:    Orangeville        10        Lena-Winslow    1
At Freeport Aquin:    Milledgeville        5        Dakota        0
At Granville:        Putnam County        3        Ottawa-Marquette  0

Non-Tournament Games

Sycamore    10   9            Sandwich    0   1
Sterling        13            Galesburg    1  (5)
Sterling        8            Metamora    7
Plainfield South    3            Yorkville    2  (8)
Lincoln-Way West  3  11        Morris        0   1
Burlington Central   1            Lockport    0  (8)

Comments

Your Local Station For:

Prescott Ford
Birthday Club - Sponsored by : New China Buffet, Culvers and DQ
Copyright © 2014 WRHL. WRHL. News Talk 1060am. All Rights Reserved.
Site by RiverBender.com