The Talk of North Central Illinois

Upcoming Events

Thursday, Jul 24, 6:30 PM
Friday, Jul 25, 6:30 PM
Saturday, Jul 26, 5:30 PM
Sunday, Jul 27, 11:00 AM
Sunday, Jul 27, 12:30 PM

Social Media

Find us on Facebook Follow us on Twitter





Saturday Local Sports

Boys Basketball

Saturday

Byron 63 Stillman Valley 54
    **Dalton Payton (Byron): 22 pts
Ottawa 55 Dixon 42
LaSalle-Peru 54 Geneseo 52
Oswego 75 Yorkville 52
Mendota 42 Oregon 36
Winnebago 58 (24-0) Rock Falls 56
     **Jacoby Posley: 3-point shot at the horn won it for the Indians
Burlington Central 66 Genoa-Kingston 63
Richmond-Burton 56 Marengo 31
Freeport Aquin 72 Polo 67
Forreston 61 Milledgeville 47
Pecatonica 43 Orangeville 37
Durand 51 South Beloit 46
Warren 52 Galena 42
River Ridge 68 Scales Mound 60
Lena-Winslow 50 West Carroll 43
Belvidere 59 Freeport 51
Harlem 57 Rockford Jefferson 43
Rockford Boylan 78 Belvidere North 53
Rockford Auburn 94 Rockford Guilford 91
Peoria Central 61 Rockford East 47

Girls Basketball

Kaneland        52        IMSA        19
Sterling            60        Peoria Manual    56
Oregon            55  (22-6)    Winnebago    33
Polo            61        Warren        55
Rockford lutheran    52        Johnsburg    36

Wrestling

Rock Island Class 2A Regional

1) Geneseo: 218.5 pts
2) Rock Island: 183.5 pts
3) Sterling: 136.5 pts

6) Rochelle: 60 pts  (8 Schools)

Rochelle Sectional Qualifiers

**Rochelle:    2nd place:    TC Hager  (126)        Lost in finals to Tyler DeHaven of Rock

                                                                       Island 7-2   
                                            **Record: (21-16)

                    3rd place:    Joe Goshko (132)    Won 3-2 in 3rd place match
                                            **Record: (17-15)

        4th place (Did not Qualify for Sectionals):    Wes Meadows  (138)
                                                                      Keegan Bryant (152)
                                                                      Tyler Vogeler  (195)

Dakota Class 1A Regionals

1) Dakota: 213 pts
2) Lena-Winslow: 196 pts
3) Stillman Valley: 131 pts

4) Byron: 108 pts
6) Oregon: 71.5 pts
8) Winnebago: 52 pts

Oregon Sectional Qualifiers

Stillman Valley:        1st place:        JJ Whaley  (126)
                                                   Kenny Abitua  (152)
                              2nd place:        Jose Abitua  (120)
                                                    Andy Abitua  (132)
                              3rd place:        Erik Baker  (106)
                                                    Talon Paul  (145)

Byron:                     2nd place:        Josh Larson  (113)
                                                    Nick Elsbury  (182)
                              3rd place:        Nelson Baker  (120)
                                                    Jacob Elsbury  (138)
                                                    Nate Getzleman  (285)

Oregon:                   1st place:        Brandon Sklavanitis  (170)
                               2nd place        John Brink  (195)

Winnebago:              1st place:        Layne Paul  (160)
                               2nd place:        Sean Wood  (170)

Rock Falls Class 1A Regional

1) Rock Falls: 208.5 pts
2) Sterling Newman: 151 pts

4) Polo: 105 pts
8) AFC: 49 pts

Oregon Sectional Qualifiers

AFC:            1st place:        Jake Kaecker  (152)
                  2nd place:        Anthony Hahn  (113)

Polo:            1st place:        Ethan Cain  (145)
                   2nd place:       Zach Hageman  (170)
                                         Dalton Haenitsch  (195)
            3rd place:               Jeff Kimpel  (182)

Girls Bowling
                                         Juan Dominguez  (220)

Rockford Auburn Sectional  (Don Carter Lanes in Rockford)

Top 2 teams that Qualified for the State Tournament at Cherry Bowl in Rockford

1) Rockford Jefferson: 6,101
2) Harlem: 6,076  (25 Pins)

14) Rochelle: 4,609
15) Winnebago: 4,383
17) Byron: 4,226
19) Oregon: 3,979

Boys Swimming

Byron Indenpendent Invitational

1) Normal U-High: 280 pts
2) IMSA: 245.5 pts

5) Byron: 153 pts

**Byron:    1st place:    Jackson Halsmer    50 and 100 Free Style Races

 

Comments

Your Local Station For:

Prescott Ford
Birthday Club - Sponsored by : New China Buffet, Culvers and DQ
Copyright © 2014 WRHL. WRHL. News Talk 1060am. All Rights Reserved.
Site by RiverBender.com