The Talk of North Central Illinois

Upcoming Events

Monday, Dec 22, 1:15 PM
Monday, Dec 22, 3:15 PM
Monday, Dec 22, 6:45 PM
Tuesday, Dec 23, 12:00 PM
Tuesday, Dec 23, 5:30 PM

Social Media

Find us on Facebook Follow us on Twitter




High School Football Semi-Final Schedule (Updated)

IHSA Football Playoffs  (Semi-Finals)

Class 1A:            Stark County  (10-2)  at  Stockton  (12-0)  Saturday 2pm
                         Concord Triopia   (11-1)  at  Maroa-Forsyth  (11-1)  Saturday 1:30pm

Class 2A:            Clifton Central  (11-1)  at  Mercer County  (12-0)  Saturday 2:30pm
                         Camp Point Central  (12-0)  at  Belleville Althoff  (9-3)  Saturday 2pm

Class 3A:            Aurora Christian  (11-1)  at  Sterling Newman  (12-0)  Saturday 2pm
                         Greenville  (11-1)  at  Tolono Unity  (11-1)  Saturday 1pm

Class 4A:            Rock Island Alleman  (11-1)  at  Evergreen Park  (9-3)  Saturday 6pm
                         Harrisburg  (11-1)  at  Rochester  (11-1)  Saturday 3pm

Class 5A:            Montini  (10-2)  at  Joliet Catholic  (8-4)  Saturday 1pm
                         Springfield Sacred Heart Griffin  (11-1)  at  Morris  (11-1)  Saturday 3pm

Class 6A:            Cary Grove  (12-0)  at  Lake Forest  (9-3)  Saturday 4pm
                         Crete Monee  (12-0)  at  Lemont  (11-1)  Saturday 6pm

Class 7A:            Lake Zurich  (10-2)  at  Glenbard West  (12-0)  Saturday 1pm
                         Lincoln-Way East  (12-0)  at  Benet Academy (Lisle)  (11-1) Saturday 6pm

Class 8A:            Chicago Mt. Carmel  (11-1)  at  Neuqua Valley  (12-0)  Saturday 1pm
                         Glenbard North (11-1) at Loyola Academy (Wilmette) (11-1) Saturday 6pm

Illinois Football Coaches Association All-State Teams  (Area Players)

Class 1A:        Bryan Kraft        RB/LB        Forreston
                     Nolan Brannick        QB        Freeport Aquin
                     Steve Hawley        LIneman    Stockton
                     Jesse Sinagra        LB        Galena

Class 2A:        Taylor Ikens        LB        Amboy
                     Tarence Roby        Receiver    Rockford Lutheran
                     Dylan Schultz        Receiver    Rockford Lutheran
                     Calvin Harridge        LB        Morrison

Class 3A:        Zack Pattat        Fullback    Byron
                     Derek Polkowski    Tight End    Winnebago
                     Austin Baden        QB        North Boone

Class 5A:        Zach Theis        OL        Kaneland
                     Danny Friend        TE/DE        Morris
                     Jeff Perry        LB        Morris
                     Ben Niemann        WR/DB        Sycamore

Class 6A:        Miguel Hermosillo    RB        Ottawa
           

Comments

Your Local Station For:

Prescott Ford
Birthday Club - Sponsored by : New China Buffet, Culvers and DQ
Copyright © 2014 WRHL. WRHL. News Talk 1060am. All Rights Reserved.
Site by RiverBender.com