815-561-8255 Request Line

Upcoming Events

Tuesday, Apr 24, 3:30 PM
Tuesday, Apr 24, 4:15 PM
Wednesday, Apr 25, 12:30 PM
Wednesday, Apr 25, 4:15 PM
Thursday, Apr 26, 4:15 PM

Social Media

Find us on Facebook Follow us on Twitter






Saturday Local Sports

Boys Soccer

Saturday

Class 2A Regionals (Championship Games)

At Belvidere: Freeport 2 Belvidere 1
At Burlington: Kaneland 2 Burlington Central 1
At Harvard: Harvard 2 Woodstock North 0
At Ottawa: Morris 4 Herscher 1
At Metamora: Washington 7 Streator 2

Class 3A Regionals (Championship Games)

At DeKalb: Huntley 3 DeKalb 1
At Rockford: Rockford Boylan 1 Hononegah 0
At Normal: Normal Community 2 Moline 0

Boys Cross Country

Kaneland Class 2A Regional  (Elburn Forest Preserve)

Teams that qualified for the Belvidere Sectional

1) Crystal Lake Central: 31 pts
2) Kaneland: 69 pts
3) Sycamore: 96 pts
4) Prairie Ridge: 97 pts
5) Burlington Central: 107 pts
6) Woodstock: 131 pts
7) Hampshire: 200 pts

**Rochelle finished in 8th place but had 5 runners qualified for the sectional
    **Gabe Pedraza        33rd
    **Mark Wanner        37th
    **Julian Hernandez    42nd
    **Alex Nash        46th
    **Brian Johnson        48th

Winnebago Class 1A Regional  (Fuller Forest Preserve)

Teams that qualified for the Oregon Sectional

1) Byron: 48 pts
2) Winnebago: 49 pts
3) Harvard: 77 pts
4) Rockford Christian: 98 pts
5) Marian Central: 166 pts
6) Rockford Lutheran: 204 pts
7) Durand: 213 pts

**Oregon finished in 9th place but had 2 runners qualify for the sectional
    **Garrett Newman        26th
    **Austin Burkhart        30th

**Byron:    T.J. Pitcock        3rd place

**Winnebago:    Alex Keilback        4th place
                        Nathan Ambrose    5th place

Girls Cross Country

Kaneland Class 2A Regional  (Elburn Forest Preserve)

Teams that qualified for the Belvidere Sectional

1) Kaneland: 43 pts
2) Crystal Lake Central: 44 pts
3) Prairie Ridge: 80 pts
4) Woodstock: 101 pts
5) Sycamore: 131 pts
6) Burlington Central: 155 pts
7) Rochelle: 191 pts

**Rochelle:    Michelle Dobbs        18th place
                    Hanna Gille              33rd place

Winnebago Class 1A Regionals  (Fuller Forest preserve)

Teams that qualified for the Oregon Sectional

1) Winnebago: 49 pts
2) Byron: 58 pts
3) Rockford Lutheran: 67 pts
4) Marian Central: 94 pts
5) Rockford Christian: 152 pts
6) Harvard: 167 pts
7) Oregon: 184 pts

**Oregon:    Shelby Hunter        7th place

**Byron:    Kelsey Hildreth        4th place

**Winnebago:    Cheyenne Moore    1st place
                         Rachel France        2nd place

**Stillman Valley:   Megan Hale        31st place

Girlks Volleyball

AFC Tournament

**AFC finished in 4th place
    **2nd place in pool play
    **Semi-Finals:    Lost to Putnam County    25-12, 25-16
    **3rd Place:    Lost to Peotone         25-12, 26-24
**Lea Koning: Named to the All-Tournament team  (Setter)
    **40 assists, 40 service points and 11 kills in the Tournament

Comments

Download the WRHL App Today!

Download the Apple app today
Download the Google Play app today
Closings and Cancellations

Your Local Station For:

Copyright © 2018 WRHL. Good Time Oldies 1060am. All Rights Reserved.
WRHL Public File
Site by RiverBender.com