Saturday (boys Soccer)
Aurora Class 1A Sectional Championship Match
Keith School 2 Oregon 1 (Overtime)
**Oregon goal: Isidora Marcos with 1:46 left in regulation
**(21-4) final record
Class 2A Regionals (Championship Matches)
At LaSalle: Geneseo 1 Morris 0
At Wheaton: Wheaton St. Francis 3 Sycamore 0
At Harvard: Antioch 2 Harvard 1
Class 3A Regional (Championship Match)
At Rockford: Rockford Guilford 1 Huntley 0
Boys Cross Country
Belvidere North Class 2A Regional
6 teams that qualified for the Woodstock North Sectional
1) Belvidere North: 43 pts
2) Rockford Christian: 69 pts
3) Dixon: 71 pts
4) Sterling: 94 pts
5) DeKalb: 108 pts
6) Marengo: 163 pts
7) Rochelle: 208 pts
**Rochelle Sectional qualifiers: Julian Hernandez 16th Place (16:18)
Spencer Di Simoni 28th Place (16:31)
Winnebago Class 1A Regional
7 teams that have qualified for the Oregon Class 1A Sectional
1) Harvest Christian (Elgin): 56 pts
2) Johnsburg: 57 pts
3) Byron: 93 pts
4) Winnebago: 103 pts
5) North Boone: 130 pts
6) Durand: 147 pts
7) Westminster: 176 pts
10) Oregon: 238 pts
**Byron: Chase Sarver 5th Place
Jake Heitter 9th Place
**Winnebago: Alex Navarro 8th Place
Daven Heslop 12th Place
Girls Cross Country
Belvidere North Class 2A Regional
6 teams that qualified for the Woodstock North Class 2A Sectional
1) Belvidere North: 34 pts
2) Rockford Boylan: 78 pts
3) Freeport: 101 pts
4) Dixon: 105 pts
5) Sterling: 118 pts
6) Marengo: 121 pts
8) Rochelle: 214 pts
**Rochelle sectional qualifer: Morgan Baker 18th Place (19:17)
7 teams that qualified for the Oregon Class 1A Sectional
1) Harvest Christian (Elgin): 63 pts
2) Rockford Christian: 66 pts
3) Winnebago: 77 pts
4) Byron: 82 pts
5) Johnsburg: 95 pts
6) Durand: 149 pts
7) Harvard: 169 pts
9) Oregon: 254 pts
**Byron: Emma Hildreth 7th Place
Meghan McCarey 8th Place
**Winnebago: Hailey Gomon 3rd Place
Hannah Insko 4th Place
Girls Volleyball
Championship Match: Stockton 20-13, 20-14 Freeport Aquin
3rd Place Match: Oregon 20-17, 13-20, 17-16 Stillman Valley
5th Place Match: Byron 12-20, 20-8, 15-12 Fulton
Marsha Thompson Classic (At AFC)
**AFC won the tournament at (5-0)
**Championship Match: Beat Somonauk 9-25, 25-21, 16-14
**Semi-Finals: Beat Amboy 25-21, 25-13
**Pool Play: Beat South Beloit 25-10, 25-8
Beat Paw Paw 25-16, 25-21
Beat Kirkland-Hiawatha 25-15, 25-22