Saturday
Boys Class 1A State Track Meet (O'Brien Stadium in Charleston) (Eastern Illinois Univsrity)
Finals
**Byron: Austin McCarey 800 3rd Place (1:57.29)
Danny Falconer 110 Hurdles 8th Place (:15.80)
Ross Sealby Shot Put 9th Place (50-10.5)
3200 Relay 12th Place (8:40.26)
Chase Sarver 3200 33rd Place (10:47.42)
**Oregon: Konner Wilson 300 Hurdles 8th Place (:41.77)
**Polo-Forreston: 400 Relay 4th Place (:43.43)
800 Relay 6th Place (1:30.91)
1600 Relay 7th Place (3:27.55)
Nathan Stukenberg 400 8th Place (:50.52)
Brad Cavanaugh High Jump 12th Place (6-1)
Team Standings
1) Tolono Unity: 53 pts
2) Illini West: 44 pts
Class 3A Team Standings
1) Edwardsville: 55 pts
2) Evanston and Nequa Valley: 37 pts
Baseball
Class 3A Regionals (Championship Games)
At Freeport: Rochelle (14-12) vs Rock Falls (20-10) (Postponed until Monday at 4:30pm)
**Pre-Game Show at 4:15pm on Newstalk 1060 & wrhl.net
At Belvidere North: Belvidere North vs Genoa-Kingston (Postponed unitl Monday at 4pm)
At Dunlap: Geneseo vs Galesburg (Postponed until Monday)
At Hampshire: Sycamore vs Kaneland (Postponed until Monday at 4pm)
At Ottawa: LaSalle-Peru 2 Pontiac 0
**Play will resume Monday at 6pm
At Woodstock: Grayslake Central vs Richmond-Burton (Postponed until Monday at 4:30pm)
Class 4A Regionals (Championship Games)
At DeKalb: DeKalb 3 Rockford East 2 (6) (Game called due to field conditions)
At Darien: Yorkville vs Downers Grove South (Postponed until Monday at 4:30pm)
At Normal: Moline vs Normal Community (Postponed until Monday at 4:30pm)
At Rockford: Rockford Boylan vs Hononegah (Postponed until Monday at 4:30pm)
Class 2A Sectionals (Championship Games)
At Byron: Forreston-Polo (32-5) vs Rockford Christian (Postponed until Monday at 7pm)
At Braidwood: Peru St. Bede vs Herscher (Postponed until Monday at 4:30pm)
Class 1A Sectional (Championship Game)
At Freeport Aquin: Fulton 5 River Ridge 0 (Bottom of the 2nd inning with 2 outs)
**Game will resume on Monday at 4:30pm
Girls Softball
Class 3A Regionals (Championship Games)
At Sterling: Sterling vs Mendota (Postponed until Monday at 4:30pm)
At Genoa: Burlington Central vs Sycamore (Postponed until Monday at 4:30pm)
At Ottawa: LaSalle-Peru 1 Morris 0
**Game will resume Monday at 6pm
At Rockford: Belvidere North vs Rockford Boylan (Postponed until Monday at 4:30pm)
At Woodstock: Marengo vs Richmond-Burton (Postponed until Monday)
Class 4A Regionals (Championship Games)
At DeKalb: Huntley 4 DeKalb 3
At Moline: Moline vs United Township (East Moline) (Postponed until Monday at 4:30pm)
At Rockton: Hononegah vs Harlem (Postponed until Monday at 4:30pm)
Class 2A Sectional (Championship Game)
At Morrison: Stillman Valley vs Morrison (Postponed until Monday at 5pm)
Class 1A Sectionals (Championship Games)
At Lena: Sterling Newman 15 Durand 6
At Princeville: Princeville 11 Ottawa-Marquette 0
Girls Soccer
Class 1A State Soccer Tournament (North Central College in Naperville)
Championship Match
Rochester 6 (25-3)
Chicago Latin 1 (20-2-2)
**Rochester: 2nd State Championship (1st in 2008)
**2nd Place last season
3rd Place
Rock Island Alleman 5
St. Thomas More 1
(Champaign)