Friday (Boys High School Basketball)
87th Annual Chuck Dayton Holiday Classic (DeKalb High School)
Belvidere North 57 Mundelein 41
Belvidere 56 Harlem 49
Hampshire 59 West Chicago 57
Aurora Marmion 60 Sterling 47
DeKalb 71 Moline 64 (Semi-Finals)
St. Charles East 73 Glenbrook North 52 (Semi-Finals)
Today
Chicago Schutz vs Mundelein 9am
Rochelle vs Belvidere North 10:30am
**Pre-Game Show at 10:15am on Newstalk 1060 & wrhl.net
West Chicago vs Sterling Noon
Winnebago vs Harlem 1:30pm (3rd Place in Consolation Bracket)
**Pre-Game Show at 1:15pm on Newstalk 1060 & wrhl.net
Belvidere vs Eisenhower 3:30pm (Championship Game in Consolation Bracket)
Hampshire vs Aurora Marmion 5pm (5th Place)
Moline vs Glenbrook North 6:30om (3rd Place)
DeKalb vs St. Charles East 8pm (Championship Game)
Sterling Newman Tournament: AFC 80 Sterling Newman 53
**Bret Gittleson (AFC): 34 pts
Oregon 55 Paw Paw 38
Ridgewood 64 Rock Island Alleman 45
Sherrard 60 Durand 29
Plano Tournament: Forreston 70 Coal City 43
Princeton 68 Indian Creek 51
LaSalle-Peru 69 Peru St. Bede 54
Ottawa 69 Yorkville 60
Dixon 70 Sandwich 29
Morris 51 Seneca 41
Burlington Central 66 Kaneland 57
Streator 65 Genoa-Kingston 54
Mendota 63 Plano 55
Eastland Tournament: Fulton 74 Amboy 39
Eastland 51 Amboy 42
Eastland 66 Galena 52
Polo 46 Warren 36
Polo 76 Prophetstown 41
Pearl City 86 Prophetstown 36
Warren 46 Pearl City 45
Erie Tournament: Morrison 54 Knoxville 36
Morrison 55 Mercer County 44
Bureau Valley 74 Orion 59
Bureau Valley 64 Lena-Winslow 39
State Farm Classic (Bloomington): Rockford Lutheran 64 Annawan 34
Bloomington Central Catholic 66 Rock Falls 34
Geneseo 53 Joliet Catholic 38 (Romeoville Tournament)
Girls Basketball
KSB Holiday Classic in Dixon: Stillman Valley 61 Pekin 57
Oregon 43 Sterling Newman 42
Sterling 48 Eastland 42
Aurora Christian 43 Belvidere North 36
LaSalle-Peru 40 Chicago Harlan 38
Rockford Boylan 36 Dixon 9
United Township 63 Aurora Rosary 37
Amboy Tournament: AFC 48 Midland 12
**Led 21-3 after the 1st Quarter and 36-5 at Half Time
Ottawa-Marquette 41 Somonauk 22
Indian Creek 66 Plano 53
Amboy 53 Paw Paw 15
Erie Tournament: Rockridge 38 Bureau Valley 31
Morrison 55 Stockton 40
State Farm Classic (Bloomington: Rockford Lutheran 47 Peoria Christian 24
Rock Falls 52 Rock Island Alleman 51
Geneseo 43 Mahomet-Seymour 30