Saturday (High School Football)
Sycamore 42 Chicago North Lawndale 12
Sterling Newman 44 Princeton 21
Kirkland-Hiawatha 20 North Shore Country Day 6
Rochelle Junior Tackle Football
Saturday (At Winnebago)
8th Grade
Rochelle 22 (4-0)
Winnebago 14
7th Grade
Rochelle 24 (4-0)
Winnebago 8
6th Grade
Rochelle 24 (1-3)
Winnebago 20
5th Grade
Winnebago 6
Rochelle 0 (0-4)
**Next Week: Rochelle plays at Oregon
**7th Grade Game 10am
**8th Grade Game 11:30am
**6th Grade Game 1pm
**There will be no 5th Grade game on Saturday
**Oregon does not have a team
Boys Golf
Rocket Invitational (Rock River Golf and Pool) (Hosted by Rock Falls High School)
Large School Division
1) Geneseo: 314
2) Rock Falls: 321
3) Princeton: 334
7) Rochelle: 372 (7 Schools)
**Rochelle: Zack Pauser 84 (Tied for 9th Place)
Alec Beach 89
Girls Volleyball
20th Annual Lady Hubs Invitational (At RTHS)
**Rochelle: (2-1) in the Invitational
**Pool Play: Beat Christian Life 25-21, 25-19
Beat Streator 25-20, 25-19
**Semi-Finals: Lost to Ottawa 25-18, 25-19
**Rochelle: (5-5) on the season
**Rochelle: Jessica Thomas 46 Assists and 5 Aces
Katie Roush 17 Kills
Paige Myroth 22 Digs
**Rochelle: At Plano Monday
**Championship Match: Sterling (5-1) 25-18, 25-19 Ottawa
**2nd win over Ottawa (25-16, 25-17) in the Invitational
Oregon Invitational
Championship Match: Freeport Aquin 25-22, 25-19 Lena-Winslow
3rd Place: Dakota 25-13, 25-14 Stockton
5th Place: Keith School 25-18, 26-24 Oregon
11th Place: Winnebago 26-24, 25-6 Plano
15th Place: Forreston 19-25, 25-18, 15-5 Orangeville
**All-Tournament Team
**Oregon: Delaney Mahoney
**Forreston: Emily Edler
Boys Soccer
Colin Smith Soccer Tournament (At Stillman Valley)
Championship Game: Hinckley-Big Rock 2 Roanoke-Benson 1
3rd Place: Genoa-Kingston 2 Stillman Valley 0
Semi-Finals: Hinckley-Big Rock 2 Stillman Valley 1
Roanoke-Benson 2 Genoa-Kingston 1
**Consolation Champion: Orion
Oregon JV Tournament
**Rochelle won the tournament with a (4-0) record
**1st time they won the tournament since 2003
**Rochelle: Beat Rockford Lutheran 6-0
Beat Byron 7-0
Beat Oregon 5-1
Beat Dixon 3-1
**Rochelle: (6-0) on the season
Cross Country
Oregon Invitational (No Team Standings)
Boys
**Rochelle: Julian Hernandez 29th Place
Aaron Davis 33rd Place
**Oregon: Jacob Harshman 59th Place
**Byron: Drew Franklin 23rd Place
**Winnebago: Nathan Smith 5th Place
Nathan Ambrose 10th Place
Girls
**Rochelle: Claire Plapp 45th Place
**Oregon: Kelsey Handschuh 49th Place
**Byron: Brianna Williams 24th Place
**Winnebago: Hannah Insko 14th Place
Andrea Whitehouse 15th Place
Emily Walden 16th Place
Girls Tennis
Harlem Invitational
1) Sterling
6) Rochelle (6 schools)
**Rochelle: #2 Singles Erin Esgar (1-5)
#1 Doubles Veronica Avolio & Elora Berg (1-5)
#2 Doubles Sarah Antolik & Mercedes Castro (1-5)