The Talk of North Central Illinois

Upcoming Events

Saturday, Nov 22, 6:30 AM - Jan 31 , 7:00 AM
Saturday, Nov 22, 11:00 AM
Saturday, Nov 22, 6:30 PM
Sunday, Nov 23, 11:30 AM
Sunday, Nov 23, 3:00 PM

Social Media

Find us on Facebook Follow us on Twitter




Tuesday Local Sports

Tuesday  (Boys Basketball)

Class 2A Regionals

At North Boone: Winnebago 69 Stillman Valley 49
(Poplar Grove)       **Bago: Plays winner between Byron and Oregon for Championship on
                               Friday
                           **Dalton Menke (Bago): 17 pts
                           **Logan Byers (SV): 18 pts

At Morrison: Sterling Newman 77 West Carroll 62

At Princeton: Prophetstown 59 Princeton 56

Class 1A Regionals

At Amboy: AFC 63 Erie 41
                   **Troy Mairs (AFC): 26 pts
                   **Bret Gittleson (AFC): 17 pts
                Paw Paw 62 Amboy 46

At Forreston: Freeport Aquin 73 Kirkland-Hiawatha 52
                   Polo 61 Pearl City 45
                       **Brian Cavanaugh (Polo): 22 pts

At Galena: River Ridge 51 Galena 45
                Warren 45 Scales Mound 30

At Ottawa Marquette Henry 65 Streator Woodland 44
                             Ottawa Marquette 71 DePue 67

At South Beloit: Christian Life 61 Orangeville 38
                       Durand 75 Hebron 35

Girls Basketball

Class 4A Sectionals

At Crystal Lake South:        Rockford Boylan        69        Prairie Ridge    57
                                                                                (Crystal Lake)
                                      Huntley            49        South Elgin    32

At Addison:            Geneva            55        Wheaton Warrenville South  54
                               **Sara Meadows (Graduate of RTHS): Head Coach at Geneva

Wrestling

Dual Team Wrestling

Class 1A

At Rock Falls:        Sherrard    42        Rockford Lutheran    21
                            Dakota        60        Lena-Winslow        13

Class 2A

At LaSalle:        Washington    45        Sandwich                 24
                       Geneseo         39        Lincoln-Way West    24

At Antioch:        Harvard        57        Lakes (Lake Villa)    12
                        Montini        60        Chicago Westinghouse    12

Class 3A

At Libertyville:        Hononegah    56        Prospect        6
At LaSalle:             Plainfield Central  35        Moline            27

**The Quarterfinals for all of the 3 Classes will take place Saturday at the U.S. Cellular Coliseum in Bloomington. The Semi-Finals and Championship matches will follow.

 

Comments

Your Local Station For:

Prescott Ford
Birthday Club - Sponsored by : New China Buffet, Culvers and DQ
Copyright © 2014 WRHL. WRHL. News Talk 1060am. All Rights Reserved.
Site by RiverBender.com